top of page

2023

Season 4 - RESULTS

vanBach

*Please note the results shown below are for the year 2023. Our current Awards page displays the updated award system effective from 2024.

Special Awards

Excellent Interpretation Special Award

Antonio Florulli / Cindy Long / Diego Rojas Chaigneau / Dingfu Zeng / Eunice Ji lam Yeung
Hannah Lou / Hongzan Yu / Marta Żwirko / Patrick Tsai / Qiaoyi CHEN / Tiantong Yang

Outstanding Musicality Special Award

Alia Chaabo / Bowen Liu / Dr Connor McQuillan / Elizabeth Dawn Beland / Michał Selwesiuk
Moritz Alessandro Göttel / Pedro Travanca / Maria João Gomes / Raymond Zhou
Ryan Berenji / Zhang Chenning / ZHANG YUCHEN

Outstanding Technique Special Award

Ayrton Pisco / Chun Yu Lucas Lum / Esme Soae Tran / Isabelle Lin
Matthew Zhu / Poppy Jin De Leon De Leon / Raúl Cuartero Ballester

SALIS DUO - Flora Vedovelli & Davide Baldo / Swansea Siu
Yangshangjing Cao / Ying Han / Zachary Costello

Beeffie Creative Musical Artists Special Award

Candidates who have won in the creative video category.

Weronika Maria Zakovorotna

 

Grand Prize

RAÚL CUARTERO BALLESTER

Creative Video Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Weronika Maria Zakovorotna, Flute

Film/Game Music Category

FIRST PRIZE

Advait Karan Anand - Composition

SECOND PRIZE

Pei Xu - Composition

Etude Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Isabelle Lin - Piano

FIRST PRIZE

Alia Chaabo - Piano

Sonata Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Isabelle Lin - Piano

FIRST PRIZE

Bowen Liu / Dr Connor McQuillan - Piano

SECOND PRIZE

Xiaoyun Lu - Piano

Concerto Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Michał Selwesiuk - Piano
Swansea Siu - Violin

FIRST PRIZE

Tiantong Yang - Violin

SECOND PRIZE

Eunice Ji lam Yeung - Violin

National Music Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Dingfu Zeng - Guqin

SECOND PRIZE

GongYihao - Zither

Chamber Group Category

FIRST PRIZE

Chongwen YANG, Haoning YUAN, Chenjin LIN - Cellos

SECOND PRIZE

ZHUHERAN, WANGQIN - Pianos

Duo Performance Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

 SALIS DUO - Flora Vedovelli & Davide Baldo - Flute & Harp
Pedro Travanca, Maria João Gomes - Bassoon & Piano
ZHANG YUCHEN - Piano

SECOND PRIZE

ZHUHERAN, WANGQIN - Pianos

Romantic A (Under Age 17) Category

FIRST PRIZE

Cindy Long - Violin
Daniel Xiao - Piano

SECOND PRIZE

Fengyingying - Piano

Romantic B (Over Age 17) Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Swansea Siu - Violin

FIRST PRIZE

Heyang Wang - Conducting
Weronika Maria Zakovorotna - Flute
ZHANG YUCHEN - Piano

 

SECOND PRIZE
Anthony Wu - Clarinet
Zhu Xianyun - Violin

Baroque A (Under Age 17) Category

FIRST PRIZE

Alia Chaabo - Piano

SECOND PRIZE

Kunxiu Qi - Piano

Baroque B (Over Age 17) Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

JIANG JINGYI - Piano

SECOND PRIZE

Xiyue Cai - Piano

THIRD PRIZE

WANG HONGYUE - Piano

Classical A (Under Age 17) Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Alia Chaabo - Piano

SECOND PRIZE

Fu Zheng - Piano

Classical B (Over Age 17) Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Yangshangjing Cao - Conducting

SECOND PRIZE

Danni Leng - Piano

Modern A (Under Age 17) Category

FIRST PRIZE

Ryan Berenji - Guitar

SECOND PRIZE

Zhu Xianyun - Violin

Modern B (Over Age 17) Category

FIRST PRIZE

Ying Han - Piano

SECOND PRIZE

Cheng Xi - Violin

Original Composition Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Serghie Anastasia / TaeKyun Park

FIRST PRIZE

Diego Rojas Chaigneau / Moritz Alessandro Göttel / Rodrigo Landa-Romero

SECOND PRIZE

Zhuoyu Feng

Professional (No age limit) Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Antonio Florulli - Vocal
Ayrton Pisco / Deok-Hee Yoon - Violin
Raúl Cuartero Ballester - Saxophone
xavi giner estarelles - Trumpet

FIRST PRIZE

Hongzan Yu / Bowen Liu / Dr Connor McQuillan - Piano
Dr. Zoltan Kalmar - Trombone

SECOND PRIZE

Yi-Chun, Yeh - Vocal
ZHANG YUCHEN - Piano

Advanced (Age 18-22) Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Zachary Costello - Saxophone

SECOND PRIZE

Wending Liu - Flute

Young Artist (Age 14-17) Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Alia Chaabo / Poppy Jin De Leon De Leon - Piano
Ashley Yesle Gil - Viola
Elizabeth Dawn Beland / Eric Tao / Marta Żwirko / Shiyu Zhang / Tiantong Yang - Violin

FIRST PRIZE

Cindy Long / Hanyu Niu / Preston Xie / Soobin Kim - Violin

SECOND PRIZE

Brianna Lee / Yufei Lin / ZUNER LIU - Violin

yun fan - Viola

Youth (Age 11-13) Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Helen Gan / Nina Xue - Violin
Matthew Zhu - Piano

FIRST PRIZE

Ava Geng / Felix Wang / WANG , Tzu Ling - Violin
Chun Yu Lucas Lum - Piano
Erya Gu - Flute

SECOND PRIZE

Guo You / Patrick Tsai - Piano
Ryan Berenji - Guitar
Yabin Dong - Violin

Junior (Age 8-10) Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Esme Soae Tran / Raymond Zhou - Piano
Hannah Yu - Violin
Zhang Chenning - Flute

FIRST PRIZE

Siyu Vivian Pei - Violin

SECOND PRIZE

Alice Sun / Eunice Ji lam Yeung - Violin

Prodigy (Age 7 and younger) Category

ABSOLUTE FIRST PRIZE

Kimber Wu - Violin
Zhenwu FU - Cello

FIRST PRIZE

Hannah Lou - Violin
Qiaoyi CHEN - Cello

SECOND PRIZE

Alan Lu / Elena Shin - Violin
Thomas Cheung - Cello

bottom of page